Učenica iz Rovinja među odabranima: Noemi Knapić sudjelovala na Novigradskom proljeću
Učenica četvrtog razreda Noemi Knapić sudjelovala je na ovogodišnjoj Školi stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, kao jedna od samo dvije učenice tog uzrasta iz cijele Hrvatske pozvane na ovu prestižnu smotru.
Veliko priznanje stiglo je za rovinjsku talijansku srednju školu čija je učenica Noemi Knapić sudjelovala na Školi stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ 2026., održanoj u Novigradu.
Riječ je o jednoj od najuglednijih manifestacija za darovite učenike u području jezično-umjetničkog stvaralaštva, a Noemi je bila među rijetkima – tek dvije učenice četvrtih razreda iz cijele Hrvatske koje su ove godine dobile poziv.
Učenici Talijanske srednje škole „Antonio Borme” iz Rovinja ostvarili su izvrsne rezultate na MATligi, a par iz trećeg razreda izborio je plasman u državno finale među najboljim mladim matematičarima u Hrvatskoj.
18:31Prije 3 d24.04.2026
Ovogodišnja tema programa bila je „I kad jesmo i kad nismo“, a tijekom sedmodnevnog boravka, od 11. do 18. travnja, Noemi je sudjelovala u literarnoj radionici pod vodstvom mlade hrvatske dramaturginje Nikoline Rafaj. Kroz radionicu je razvijala svoje pisanje, stvarala nove tekstove i razmjenjivala ideje s vršnjacima koji dijele istu strast prema umjetnosti.
Na „Novigradskom proljeću“ sudjelovalo je oko 300 učenika i 30 hospitanata, odnosno učitelja, a program je obuhvatio niz aktivnosti usmjerenih na poticanje kreativnosti i umjetničkog izražavanja.
Organizatori su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, Agencija za odgoj i obrazovanje te Osnovna škola – Scuola elementare Rivarela iz Novigrada.
Uz Noemi, na manifestaciji je sudjelovala i njezina mentorica, profesorica hrvatskog jezika Nataša Paćelat.
Foto: Talijanska srednja škola „Antonio Borme”
Posebnu vrijednost ovom iskustvu daje i osobni doživljaj same učenice, koja je kroz svoj „dnevnik stvaranja“ opisala dane provedene u Novigradu – od prvih susreta s nepoznatim, ali bliskim ljudima kroz poeziju, do trenutaka kada su stihovi postajali mostovi među sudionicima.
„Pjesme ostaju i kad mi odemo“, zapisala je Noemi posljednjeg dana, sažimajući iskustvo koje nadilazi učionicu i ostavlja trajni trag u njezinu stvaralačkom razvoju.
Sudjelovanje na ovakvoj smotri ne predstavlja samo priznanje za dosadašnji rad, već i snažan poticaj za daljnje razvijanje kreativnosti i umjetničkog izraza.
Sudionicima će biti osigurana sveobuhvatna podrška koja uključuje individualno mentorstvo, edukativne radionice, razvoj poslovnih modela te pripremu za izlazak na tržište i investitore.
Policija apelira na sve sudionike u prometu, a posebno na vozače motocikala, da poštuju propise i izbjegavaju neovlaštene preinake koje mogu ugroziti njihovu, ali i sigurnost drugih sudionika u prometu.
Pulska policija prijavila je 30-godišnjaka koji je u zgradi u Buonarottijevoj ulici oštetio instalacije, razbio staklo i ispisao grafite, pričinivši štetu od više tisuća eura.
Nadzorni odbor Adrisa u Rovinju potvrdio je financijska izvješća za 2025. godinu i predložio isplatu dividende, uz nastavak velikog investicijskog ciklusa vrijednog više od 500 milijuna eura.
Milos predlaže usklađivanje s europskom praksom i podizanje praga za obvezni digitalni postupak na 35.000 eura za robu i usluge te 90.000 eura za radove, uz snažniji naknadni nadzor i obveznu objavu svih sklopljenih ugovora iznad 5.000 ili 10.000 eura.
Barbanske mažoretkinje ostvarile su sjajan uspjeh na državnom natjecanju u Zadru, osvojivši zlato i broncu te još jednom potvrdile kvalitetu i predanost svoga rada.
Povodom Dana planeta Zemlje, učenici Srednje škole Zvane Črnje Rovinj posjetili su UPOV Cuvi gdje su kroz radionice i laboratorijski rad upoznali važnost pročišćavanja voda i očuvanja okoliša.
Radionica je osmišljena kao spoj kreativnosti i opuštanja, a sudionici će, uz korištenje špage, školjki te suhog i svježeg cvijeća, izrađivati vlastita zvonca za vjetar.
Povijesni uspjeh za istarsku robotiku – mladi iz Fažane izborili su nastup na svjetskom prvenstvu FIRST LEGO League u Houstonu, gdje će predstavljati Hrvatsku među najboljim ekipama svijeta.
Na današnji dan rođen je Pino Budicin, rovinjski antifašist čiji je život obilježen borbom, zatvorima i na kraju strijeljanjem na Valdibori, a čije ime i danas nosi posebno mjesto u povijesti grada.
Sve više vozača suočava se s rastućim troškovima goriva, no stručnjaci upozoravaju da se jednostavnim promjenama u vožnji i održavanju automobila potrošnja može značajno smanjiti.