Međunarodni je dan mladih. Dan na koji se mladima mediji posvete i više nego inače u Mreži mladih Hrvatske iskoristili su kako bi još jednom apelirali na vladajuće da konačno donesu Nacionalni program za mlade.
Na ovaj strateški dokument, ističu, čekaju već pet godina, ali pomaka i dalje nema. Na to su upozorili okupljanjem pred Srednišnjim državnim uredom za demografiju i mlade u Zagrebu.
Hrvatska od 2003. godine ima Nacionalne programe za mlade, ali zadnjih pet godina to nije slučaj, ističe u razgovoru za Media servis predsjednik Mreže mladih Hrvatske Leo Staković. Pita se gdje je zapelo i zašto?
"Nacionalni plan će dati smjernice da se, primjerice, mladima moraju osigurati kvalitetni poslovi, moraju se osigurati kvalitetni uvjetni rada. Dakle, sada govorim općenito. Mjera bi trebala biti znatno specifičnija, ali onda prema toj smjernici Ministarstvo rada i mirovinskog sustava svoje buduće mjere i politike donosi na način da ih prilagodi potrebama i mjerama koje su navedene u nacionalnom programu."
U nadi da će nakon pet godina konačno doći do pomaka, članovi Mreže mladih Hrvatske okupili su se pred Središnjim državnim uredom za demografiju i mlade u Zagrebu. Ponijeli su i zviždaljke ne bi li ih se bolje čulo.
"Podižemo razinu svijesti u medijima i javnosti ne bismo li stvorili dovoljan pritisak da konačno počnemo ozbiljnije razgovarati i iščekivati jedan kvalitetan dokument, a ne kakav takav dokument samo da bude."
Prekarni rad, nesigurni uvjeti, rad samo na određeno i za nisku plaću - sve to su razlozi zbog kojih mnogi od njih svoju budućnost ne vide u Hrvatskoj nego u inozemstvu.
Treba nam bolji odnos prema radnicima. Trebamo stvoriti jednake i kvalitetne prilike za sve, a ne samo za odabrane i jednakije među jednakima. Ne znam što će se dalje događati, hoće li se trend iseljavanja nastaviti ili neće. Znam za sigurno da ako se institucije nastave ovako ponašati onda će se isljevanje i negativni trendovi zasigurno nastaviti", zaključuje Staković.