Znate li da se Kaštelir može pohvaliti proizvodnjom jedinog craft tonika, ginger beera, ginger ale-a i ginete u državi, ali i šire?
A na taj jedinstveni poduzetnički pothvat odlučili su se supružnici Marko i Urša Bratović pokretanjem brenda Count's drinks, koji je vrlo brzo prepoznat i sada već ima respektabilno mjesto u ugostiteljstvu i među ljubiteljima prirodnih, bezalkoholnih napitaka proizvedenih craft metodom, ali isto tako i među ljubiteljima vrhunskih koktela.
Upravo će njihov craft tonic biti i službeni tonic ovogodišnje GinIstre koja će se održati u Rovinju 6. i 7. listopada.
Marko i Urša pravi su primjer da dobre ideje nikada nisu do kraja potrošene, i da se uvijek može smisliti nešto novo i inovativno. Njihova poslovna ideja nastala je spontano, praktički u kućnoj intimi, tijekom Uršine prve trudnoće, 2015 godine. Ona je tada našla podatak da je đumbirovo pivo iznimno dobro za trudnice.
Silno ga je željela piti, no unatoč svom trudu i traženju, otkrila je da takvog proizvoda nema na tržištu, kako Hrvatske, tako ni Slovenije. Urša je situaciju riješila našavši recept za đumbirovo pivo i spravljajući ga kod kuće. Ohrabreni i iznenađeni odličnom kvalitetom đumbirovog piva u kućnoj radinosti, mladi je par zaključio da su, zapravo, spontano našli plodnu ideju za biznis.
Naziv brenda Count's drinks, ili u prijevodu, grofova pića, odabran je zbog Uršinog rodnog mjesta, Tolmina u slovenskim Alpama. Supružnici Bratović na fantastičan su način istaknuli vezu Hrvatske i Slovenije, ne samo kroz svoju privatnu priču, već i kroz naširoko poznati tomlinski izvor Grofove vode.
Riječ je o izvoru koji nikad ne presušuje, a voda u njemu se smatra eliksirom mladosti, zdravlja i dugog života. Upravo je ta "grofova voda" u određenom postotku zastupljena u craft proizvodima Count's drinks, koji su po njoj dobili ime.
Klasičnog poduzetničkog iskustva Bratovići nisu imali prije ulaska i priču sa craft soft pićima. Urša je pravnica koja radi u Sloveniji, a Marko je nakon završetka Agronomskog fakulteta radio kao voditelj degustacijske sale u vinariji Kozlović, te nakon toga kao zamjenik direktora u vinariji Kabola.
Osim toga već se dugo godina bavi proizvodnjom ekološkog maslinovog ulja, te proizvodnjom ekološkog povrća. To mu je pak dalo određena saznanja, osobito u prodaji i komunikaciji su ugostiteljima. Tako su se odlučili na investiciju koju su dijelom financirali vlastitim novcem i ušteđevinom, a drugim dijelom kreditom.
Nisu odustali ni nakon početnih birokratskih poteškoća, pa se danas mogu pohvaliti malim proizvodnim pogonom u kojem nastaju craft tonik, ginger beer, gineta i ginger ale. Tonik, primjerice, proizvode od kore biljke chinchona, odnosno, kininovca.
On je zaslužan za tu specifičnu gorčinu i aromu, ali Marko i Urša naglašavaju i njegovu poznatu ljekovitost te da kininovac blagotvorno djeluje na stanje cijelog organizma. Pa kada ste mentalno i tjelesno iscrpljeni, borite s gripom, ili jednostavno želite guštati u svježini i osebujnosti okusa, probajte ovaj tonik.
Ginger beer posebno je piće s reskom i pikantnom aromom đumbira koji nabavljaju iz Perua. Upravo je taj peruanski đumbir poznat po bogatstvu svog okusa, stoga su ga i odabrali za craft proizvodnju.
Duga je tradicija korištenja đumbira u ljekovite svrhe u cijelom svijetu, i poznato je da liječi organizam te smiruje um. U svojoj proizvodnji Bratovići koriste i druge sastojke, poput limuna, limete ili naranče.
Te su namirnice također iz organskog uzgoja, a dolaze s toplog juga, iz Dalmacije. Suradnja s domaćim proizvođačima važan je dio njihove vizije i craft filozofije koju njeguju u svom poslovanju.
Ginger Ale je premium craft piće s manjom dozom pikatnosti đumbira u odnosu na Ginger Beer, no taj okus i dalje ostaje prepoznatljiv.
Svakako valja spomenuti i Ginetu, tradicionalno piće iz istarske povijesti, koje se radi od bobica borovice. Nekada davno nije bilo kupovnih sokova, pa je svako kućanstvo spravljalo ovaj divni, prirodni napitak. Bratovići su nastavili tradiciju, i za svoju Ginetu nabavljaju borovice s obronaka Ćićarije.