Povodom obilježavanja Europskog tjedna održivog razvoja (u daljnjem tekstu ETOR) Zelena Istra će u Puli organizirati zanimljiva javna događanja. ETOR se od 2015. godine obilježava diljem Europe s ciljem poticanja i bolje vidljivosti aktivnosti, projekata i događanja koja promiču održivi razvoj i Globalne ciljeve održivog razvoja.
U četvrtak 1. listopada 2020. održat će se događaj „Moj kvart- održiv kvart” kojim će Maksimijanova ulica (bivša Ribarska ulica) oživjeti uz zanimljivu tribinu u Srpskom kulturnom centru, izložbu pulskih školskih održivih projekata, a za ugođaj i hranu će se pobrinuti „Hook&Cook” tim uz glazbene note DJ Teddy Leea, a u petak će se na pulskoj tržnici održati javna akcija kuhanja od ostataka od hrane.
U petak, 2. listopada, od 10 do 12 sati iz Zelene Istre pozivaju zainteresirane na pulsku tržnicu (Narodni trg) na javnu akciju kuhanja od ostataka hrane koju će voditi aktivisti, samouki kuhari te gastro znalci Goran Zgrablić i Nikola Pezić.
Cilj ove akcije je smanjiti bacanje hrane koja se još može iskoristiti
U sklopu događaja građani će imati prilike vidjeti koliko hrane godišnje baci jedna osoba, a na licu mjesta gastro znalci će kuhati marende spravljene od ostataka hrane te će demonstrirati recepte za "drugi dan”. Građani će brojne savjete pronaći u informativnim letcima koje ćemo dijeliti, a moći će vidjeti i prikaz pravilno složenog hladnjaka.
U okviru akcije Zelena Istra će informirati građane i o projektu “Aktivni i zdravi - starije osobe za održivi razvoj” te će, na licu mjesta, od starijih sugrađana koji itekako znaju kuhati praktično i štedljivo, prikupljati recepte “za drugi dan”, odnosno za pripremu hrane od ostataka kuhanih jela, starog kruha ili voća i povrća koje više nije svježe ili nije u cijelosti upotrebljeno prilikom kuhanja. Odabrani recepti bit će objavljeni u knjižici recepata koju Zelena Istra planira objaviti prije konca godine.
Ovaj događaj provodi se u sklopu projekta „Znanje za održivo djelovanje” koji Zelena Istra provodi u okviru Švicarsko-hrvatskog programa suradnje, u partnerstvu s Centrom za mirovne studije, Ekološkom udrugom Krka Knin te osnovnim i srednjim školama na području Pule i Knina. Projekt je sufinanciran sredstvima Ureda za udruge Vlade RH i Ministarstva znanosti i obrazovanja RH.