Ljetno razdoblje u kojemu veći broj meteora tiho i brzo prelijeće nad našim glavama je stiglo.
Najpoznatija meteorska skupina, Perzeidi, aktivna je od 17. srpnja do 24. kolovoza, prema nekim izvorima taj period je i nešto duži (14. srpnja do 01. rujna). U tom vremenu Zemljina putanja siječe se s putanjom nekdašnje komete 109P/Swift-Tuttle čiji fragmentirani ostaci poput koperne eliptičnom putanjom lutaju Sunčevim sustavom.
Najveći broj meteora vidljiv golim okom očekuje se u noćima od 11. do 14. kolovoza. Maksimum aktivnosti izračunat je za 12. kolovoza u 16 sati po našem vremenu (UT+2).
Broj meteora svake će noći rasti, ovih noći on neće biti veliki, no šanse da „tu i tamo“ ugledate po koji brzi i sjajni meteor su poprilične. Naročito imajući u vidu kako Mjesec nije smetnja za slučajne večernje opažače „nebeskih krijesnica“.
Moramo znati kako nebo nije niti X, niti FB, niti Instagram niti bilo kakva „izvolte ga“ servis-platforma gdje se na klik ekrana dobije sadržaj od pola minute. Noćno nebo obiluje događanjima, pojavama, objektima zanimljivostima, nagrada je sigurna ali se za nju moramo pripremiti.
Priprema za opažanje meteora iziskuje odlazak na lokaciju bez umjetne rasvjete, čim veći dio neba dostupan pogledu u svim smjerovimasve do horizonta, boravak u tami barem nekoliko minuta (kako bi se oči priviknule na mrak) te NE korištenje mobitela jer svjetlo ekrana uništava čovjekovu adaptaciju na mrak.
Što je to meteor?
Meteor je svijetleća pojava na nebu do koje dolazi kada tijelo iz svemira (meteoroid) pod velikom brzinom uleti u Zemljinu atmosferu (na visinama 80-180km) te usljed ionizacije dolazi do pojave svjetlosnog traga. Ukoliko nešto od toga preživi susret s našim zaštitnim omotačem i padne na Zemlju kažemo da se tada radi o meteoritu. Iznimno sjajne meteore nazivamo vatrenim loptama, bolidima ili pak superbolidima.
O svemu u narednim danima..