Brojni životi izgubljeni su za vrijeme Domovinskog rata. I dok neki znaju gdje je posljednje počivalište najmilijih, neki još dan-danas, nakon gotovo tri desetljeća ne znaju što je s članovima obitelji i prijateljima pa i onih koji su nestali za vrijeme godišnjih odmora.
Osim njih, na portalu Nestali.hr vodi se evidencija svih nestalih osoba u Hrvatskoj točnije njih 2730.
Mi smo odlučili istražiti koliko je trenutno osoba u evidenciji nestalih na području Istarske županije.
Naime, prema evidenciji u ovom trenutku na području naše županije vodi se nestanak ukupno 32 osobe.
Brojni nestanci datiraju još davnih 80-ih i 90-ih godina, dok je u posljednjih 12 mjeseci zabilježen nestanak dvije osobe, o čemu smo i pisali.
Naime, još 28. lipnja prošle godine 24-godišnji Darko Žalac udaljio se iz svog doma u Galižani i od tada mu se gubi svaki trag.
U rujnu prošle godine organizirana je i velika potraga za 79-godišnjim Ivanom Giannijem Martinčićem koji je nestao na području Rapca.
Brojni su nestanci vezani uz more, pa tako je u moru u Dugoj uvali u Puli 2008. godine nestala i češka turistica, tada 60-godišnja Ružena Rybova.
U Rovinju je na popisu ukupno petoro nestalih a među njima i Anton Kirac koji je nestao 5. srpnja 1983. kod otoka Katarina i to uslijed pada s ribarskog čamca.
U evidenciji nestalih vodi se i turistica iz Austrije koja je 23. travnja 2005. nestala prilikom ronjenja oko 13,5 nm od svjetionika Sv. Ivan pored Rovinja.
HAVARIJA KOD ROVINJA UZELA ŽIVOT I PETOGODIŠNJE DJEVOJČICE
Još jedno dijete nestalo je u moru, između Crvenog i Magarećeg otoka pokraj Rovinja i to Urša Rednak tada petogodišnja curica koja je 1992. godine nestala prilikom havarije broda "Jablanac".
Podsjetimo, to je bila jedna od najvećih pomorskih nesreća u Istri. 10. kolovoza 1992. godine pojavila se morska pijavica praćena olujnim vjetrom u neposrednoj blizini Rovinja a nevrijeme je počelo oko 13:50 sati.
Turistički brod "Jablanac" se našao zahvaćen tim nevremenom u blizini otoka Svetog Andrije. Brod nije izdržao nalet nevremena te je potonuo, a izletnici su poginuli.
Smatra se da je pojava pijavice bila rezultatom duljeg razdoblja vrlo toplog vremena i izrazito toplog mora kraj Rovinja, čija je temperatura te dane dosegla 28° C.
Pravo je pitanje kako bi izgledala revidirana lista nestali s obzirom na okolnosti nestanka u vrijeme rata i činjenice da se u evidenciji vode i osobe rođene prije više od 80 godina.