Polazak djeteta u jaslice ili vrtić je velik i važan događaj za dijete i obitelj. Dijete se u početku mora prilagoditi na odvajanje od roditelja, višesatni boravak među većim brojem djece i na prihvaćanje druge djece, kao i mjesta gdje se sve dijeli s drugima.
Kada dijete prvi put krene u vrtić, tamo će ga dočekati odgojiteljice te novi prostor, namještaj, krevetić i sve ostalo što ga okružuje, a na što se također treba s vremenom prilagoditi.
Kod kretanja u vrtić dijete se susreće sa promjenog dnevnog ritma i novim pravilima ponašanja, a s čim roditelji moraju upoznati dijete i prije samog kretanja u vrtić.
O čemu ovisi trajanje prilagodbe?
Svako dijete prolazi kroz razdoblje prilagodbe, ali postoje individualne razlike među djecom – neki će se prilagoditi brže i lakše, a nekima će za to biti potrebno dulje vrijeme. U brojkama se lakša prilagodba odnosi na 10-15 dana, srednje teška prilagodba na period od 30-ak dana, a vrlo teška prilagodba na nekoliko mjeseci.
Koliko će vremena djetetu trebati da se navikne na novo okruženje ovisi o osobnosti djeteta te stupnju njegova psihofizičkog razvoja, kao i o zdravstvenom stanju. Ovu će promjenu lakše prihvatiti djeca koja su imala prethodno iskustvo s većim brojem djece i odraslima te oni koji su prethodno imali iskustva sa odvajanjem od roditelja.
Jednom kada krene proces prilagodbe, poželjno je dijete redovito dovoditi u jaslice/vrtić tijekom tog razdoblja jer izostanci produljuju vrijeme potpune prilagodbe.
Koja je uloga roditelja u tom procesu?
Roditelji bi se trebali pobrinuti da dijete od prvih dana redovito boravi u jaslicama/vrtiću, ali na kraće vrijeme. Dakle, u prvim danima trebalo bi se izbjegavati ostavljanje djeteta na posljepodnevnom odmoru dok god odgojiteljica ne ukaže da je vrijeme za to.
U vrijeme ove prilagodbe dijete bi trebalo biti fokusirano na taj prijelaz pa sve druge prilagodbe, npr. odvikavanje od pelena, bočice ili dude, treba obaviti prije kretanja u vrtić.
Ono na što treba pripaziti je da jutarnji izlasci iz kuće trebaju biti opušteni umjesto jurnjave u zadnji tren jer se nervoza roditelja lako prenese i na dijete. Također, dijete se ni slučajno ne smije plašiti jaslicama ili vrtićem – npr. 'tamo ćeš morati sve pojesti'...
Rastanak s djetetom treba biti strpljiv, nježan, kratak, ali odlučan
Dugo smirivanje djeteta u garderobi ili ponovno vraćanje samo zbunjuju dijete pa je važno za to vrijeme ostati smiren i ne pokazivati djetetu zabrinutost ili žalost. Djetetu je važno prezentirati osobe kod kojih će biti na čuvanju i objasniti njihovu ulogu kako bi se ono osjećalo sigurno nakon odlaska roditelja.
Po povratku iz jaslica ili vrtića roditelji bi trebali provoditi s djetetom što više vremena kroz različite aktivnosti (igra, šetnje, pričanje priča...) te pokazati interes i razumijevanje za djetetove nove doživljaje koje stiče u jaslicama/vrtiću.