Ovog je tjedna u Puli održana Prva smotra pripovijedanja i kamišibaje „Spika“ u organizaciji Hrvoja Bogojevića, magistra primarne edukacije te dramskog pedagoga, i Aleksandra Bančića, također dramskog pedagoga, uz sudjelovanje Vesne Mileta Laković, odgojitejice i pripovjedačice.
Manifestacija je održana u organizaciji Centra za inkluziju, umjetnost i kulturu CIUK, Škole za odgoj i obrazovanje - Pula i istarskog narodnog kazališta – Gradskog kazališta Pula. Smotri su uz mnogobrojne predstavnike medija, prisustvovali i gradonačelnik Pule, Filip Zoričić, zajedno s pomoćnicom pročelnice za društvene djelatnosti i mlade Elvirom Krizmanić Marjanović.
Nekoliko dana prije same Smotre održane su radionice na kojima su prisustvovali učenici i mentori. Na radionicama su učenici, kao i njihovi mentori, imali priliku od strane prosudbenog povjerenstva čuti korisne savjete koje su mogli primijeniti u nastupima.
Na Smotri je sudjelovalo ukupno dvadeset i šestero učenika sa svojim mentorima s područja Istarske županije. Pripovijedali su na hrvatskom, talijanskom i ukrajinskom jeziku. Djela su bila većim dijelom autorska s pokojom narodnom pričom.
Pripovijedalo se i uz kamišibaj - umjetnost pripovijedanja uz pomoć slika na maloj drvenoj pozornici. Riječ je o umjetnosti koja spaja sliku i riječ, odnosno podrazumijeva interakciju govora i slike. Korisno je sredstvo i pomagalo za rad s djecom jer razvija maštu, kreativnost, likovnu i govornu izražajnost te komunikacijske i jezične vještine.
Učenici su bili raspoređeni u tri kategorije: od prvog do četvrtog razreda, od petog do osmog te učenici srednjih škola. Pozivi za sudjelovanje bili su upućeni i djeci predškolske dobi, kao i studentima, no oni ovoga puta nisu iskazali interes za sudjelovanje.
Idejni začetnik ovog hvalevrijednog projekta Hrvoje Bogojević rekao nam je kako je, s obzirom na to da radi u Školi za odgoj i obrazovanje, došao do zaključka kako i učenici njihove škole mogu ponuditi kvalitetan sadržaj te kako su u mnogo čemu dobri, stoga, njihov rad i trud treba pokazati. Svjesni činjenice da živimo u doba digitalizacije i informatizacije, djeca verbalne vještine slabije razvijaju pa je ovo bila jedinstvena prilika da se djeca okušaju u pripovijedanju pred publikom, na pozornici.
Djeca su se veselila nastupima, nastupi su bili odlični, a atmosfera je bila opuštena - u pravom duhu smotre.
Nakon nastupa, održan je okrugli stol. Prosudbeno povjerenstvo je prenijelo svoje dojmove o nastupima i Smotri, pohvalilo je sve sudionike te im uručilo priznanja o sudjelovanju. Članovi povjerenstva su pitali mlade pripovjedače o njihovim dojmovima o Smotri i što bi oni učinili drugačije?
Sudionici su za Smotru imali samo riječi hvale te su poručili povjerenstvu kako se vesele 2. Smotri pripovijedanja i kamišibaja.