U četvrtak, 5. rujna u večernjim satima biti će proveden tretman protiv komaraca hladnim zamagljivanjem u naseljima Gripole, Centener, Lamanova, Concetta, Carmelo i Bolničko naselje.
Izvršitelj je Zavod za javno zdravstvo Istarske županije, koji obavlja mjere preventivne dezinsekcije i deratizacije na području grada.
Podsjetimo kako je najučinkovitiji način borbe protiv komaraca da se eliminiraju sva potencijalna mjesta gdje se zadržava voda u vrtovima i okućnicama (posude, fontane, bazeni, kante i sl.) obzirom da se komarci razmnožavaju isključivo u vodi.
Zavod za Javno zdravstvo Dubrovačko neretvanske županije je objavio opširniji članak na temu komaraca ne bi li pobliže pojasnio kako se razmnožavaju i žive.
U svijetu je opisano oko 3300 vrsta komaraca, dok je u Hrvatskoj do sada pronađeno 50 vrsta. Poznati su kao molestanti ili napasnici koji nas ometaju u svakodnevnim aktivnostima. Osim molestiranja značajan problem je što su vektori mnogih zaraznih bolesti kod ljudi (malarija, denga, groznica Zapadnog Nila, Zika, filarijaza) ali i životinja.
Komarci su mali, dugonogi, nježno građeni insekti, lako lomljivog tijela duljine 1,6-12,5 mm. Krila su im uska i duga, a u mirovanju se preklapaju jedno preko drugog i prekrivena su sitnim prozirnim ljuskicama. Kod nekih vrsta ljuske su grupirane i stvaraju pjege na krilima. Usni organ prilagođen je za bodenje i sisanje krvi. Rilo je dugo, građeno za lako uvlačenje kroz pore kože i sisanje krvi.
Životni ciklus komaraca ima dvije faze: zračnu i vodenu. Za razvoj komaraca potrebna je voda.
Ženke polažu jajašca na površinu vode ili na raslinje uz rub vode, ili ostavljaju jajašca na površinama koje će naknadno biti poplavljene.
Nastanjuju čiste vode, ali i one vrlo zagađene, od velikih do najmanjih mjesta, npr. privremeno poplavljena područja rijeka i potoka, bare, septičke jame, brodice, kante, vaze za cvijeće na grobljima, rabljene gume na otvorenome (npr. kod vulkanizera ili uz karting staze), duplje stabala i drugo.
Neke vrste mogu prezimiti kao oplođene ženke ili kao jajašca vrlo otporna na isušivanje i niske temperature.
U najpovoljnijim uvjetima dostupne hrane i temperature vode 20-25 oC, vodena faza završi se za manje od tjedan dana. Nakon krvnog obroka ženke se odmaraju na tamnim mjestima i mogu izleći 100-150 jaja svaka 3 dana, dok god žive.
Jaja komaraca mogu prezimiti čitavo jedno godišnje doba. Odnosno, položena na jesen mogu dočekati proljeće i tada se aktivirati.