Po prvi se puta, nakon 80 godina obnavlja sjećanje na don Angela Tarticchia, rodom iz Galižane.
Zajedno s 13 župljana, don Angelo je 14. rujna 1943. bio silom otet iz Župne kuće u Rovinjskom Selu.
Pod velom noći odvezeni su u pazinski zatvor gdje su mučeni pet dana i noći, a onda su vezani bodljikavom žicom i odvezeni u napuštenu boksitnu jamu kod Lindara. Ondje su ustrijeljeni 19. rujna 1943. godine i bačeni u deset metara duboku jamu.
Don Angelo je u očekivanju smrti ispovjedio svoje župljane i još 30 zatvorenika. Pulski su ih vatrogasci izvadili tek nakon 37 dana.
Prepoznat je bio samo don Angelo koji je nađen gol, s bodljikavom krunom na glavi, iščupanim muškim organima i umetnutim u usta. Don Angela je s kravama prevezao otac u Galižanu, a drugi su pokopani u zajedničkoj grobnici u Lindaru.
U slobodnom svijetu don Angelo je smatran kršćanskim mučenikom „in odium fidei“ – „iz mržnje na vjeru“.
Kad se god piše o bacanju u jame, don Angelo je uvijek na prvom mjestu. U Comu mu je posvećen jedan trg, a Milanu podignuta spomen ploča. Na želju mnogih, očekuje se pokretanje postupka za proglašenje blaženim i čude se što već nije pokrenut. A papa Ivan Pavao II, i današnji papa Franjo, potiču da Crkva skupi podatke o žrtvama totalitarističkih režima i čuva njihovu uspomenu.
Komemoracija se održava u Galižani 19. rujna svečanom liturgijom u 11 sati, te posjetom grobu. Kao gosti dolaze predstavnici iseljenika iz Pordenonea, Gorice i Trsta. Tom će zgodom biti predstavljena knjižica „Mučenik iz Galižane“ Marijan Jelenića i spomen sličica.