Od 1988. prvi dan Prosinca u svijetu se obilježava kao Svjetski dan borbe protiv AIDS-a, odnosno dan koji je posvećen podizanju svjesnosti o ovoj bolesti uzrokovanoj HIV-om.
Tim je povodom u Radio ordinaciji Rovinj FM-a gostovala dr. Jasna Valić, voditeljica Službe za epidemiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.
“Godišnje se u Republici Hrvatskoj otkrije sedamdesetak novozaraženih HIV-om, to je prosjek posljednjih 5 godina, a tako je i u 2021. otkriveno 71 novozaraženih, od toga 5 osoba u Istarskoj županiji.
To nije stvarno veliki broj, prosječno u Hrvatskoj kroz godine imamo dva novooboljela na 100 000 stanovnika godišnje. To je manje od prosjeka Europske unije, gdje je to pet novozaraženih na 100 000 stanovnika.“, poručila je dr. Valić.
Dodajmo i kako je u ovih skoro 40 godina došlo do bitnih napredaka u liječenju zaraženih i sprečavanju razvoja bolesti, a smanjenju broja zaraza pridonijela je i bolja informiranost, naročito o načinima zaraze.
“Zaraza se najčešće širi seksualnim odnosom, najviše onim između dva muškarca, jer je u homoseksualnoj populaciji i dalje učestalije češće mijenjanje partnera, ali treba napomenuti da je, ukoliko se ne koristi zaštita, moguće zaraziti se bilo kojom vrstom seksualnog odnosa - i vaginalnim i oralnim i analnim.
Drugi je način zaraze onaj preko krvi, a to se primarno odnosi na dijeljenje pribora za intravenoznu konzumaciju droge", objašnjava Jasna Valić.
Ako već i dođe do zaraze virusom bitno je što prije započeti s liječenjem. Naime, s danas dostupnim lijekovima omogućava se kvalitetan život i držanje bolesti pod kontrolom, a bitno je napomenuti i da se u terapiji gubi zaraznost samog pacijenta pa se tima i prevenira širenje bolesti.
Međutim, kako se simptomi ne pojavljuju prije razvitka bolesti, jako je važno da se svi oni koji se nalaze u rizičnim skupinama preventivno periodično testiraju.