Pula danas obilježava Dan oslobođenja odnosno Dan grada.
Brojnima aktivnostima cijeli je tjedan u znaku obilježavanja Dana grada a gradonačelnik Pule Boris Miletić jutros od 8 sati položio je vijence na spomen ploči na Giardinima, Titovom parku, parku Franje Josipa u spomen na poginule hrvatske branitelje u Domovinskom ratu.
Delegacija je posjetila centralni križ te spomenik palim antifašističkim brocima grada Pule na Gradskom groblju.
U Istarskom narodnom kazalištu od 11 sati započinje svečanost povodom obilježavanja Dana Grada Pule i uručenja javnih priznanja Grada Pule.
OD KAPITULACIJE DO OSLOBOĐENJA
Tijekom ratnog razdoblja, od kapitulacije Italije i potom njemačke okupacije 1943. godine, Pula je proživjela najgore razdoblje – uhićenja, egzekucije i deportacije onih za koje se sumnjalo da pomažu partizansku borbu, bile su svakodnevna pojava. Savezničko bombardiranje od siječnja 1944. do ožujka 1945. razaralo je čitave dijelove grada, a trećina stanovništva izgubila je krov nad glavom.
Opća nestašica bila je posebno teško iskušenje za ono malo stanovnika u gradu koji su konstantno živjeli u strahu i borbi za opstanak.
Na današnji je dan 1945. godine Pula zahvaljujući hrabrim antifašistima i svojim ponosnim građanima konačno oslobođena višegodišnjeg fašističkog terora.
Nakon oslobođenja 5. svibnja 1945., što se danas slavi kao dan grada Pule, grad su zauzele partizanske snage koje su prethodno oslobodile čitavu Istru i sjedinile ju s maticom Hrvatskom.
Nešto nakon oslobođenja od fašističke Italije i dolazak pod hrvatsku vlast, Vlada DF Jugoslavije i vlade Velike Britanije i SAD potpisale su u Beogradu 9. lipnja. 1945. sporazum o podjeli teritorija Julijske Venecije na Zonu A i Zonu B a Pula s bližom okolicom našla se u zoni A.