AKCIJA KOJA BI MOGLA POTRAJATI
Nakon obilne višednevne kiše koja je na ovom području pala prije sedam dana i nakon koje su nabujale istarske rijeke, osim izlijevanja iz korita došlo je i do nagomilavanja otpada raznog porijekla.
Po obujmu smaća koje je prisitglo u srce poluotoka građani su situaciju nazvali ekološkom katastrofom, a nju u svakom slučaju treba sanirati.
Već po običaju, najveći dio otpada, što građevinskog materijala, ali i plastike završilo je u Pazinskoj jami. Kakva je točno situacija nitko još sa sigurnošću ne zna.
Kako je rekao speleolog Mladen Jekić pravo stanje u Pazinskoj jami još se ne zna. "Vodostaj je visok i mi unutra još ne možemo ući, morati ćemo pričekati", rekao je Jekić koji je dobro upoznat sa situacijom u Jami. Usko grlo lako se začepi nanosom otpadnog materijala, što smeća, što starih debla ili korijenja. U Pazinskoj jami tada nastane slučaj začepljene toaletne školjke i Jama se puni velikom brzinom.
Dok se čeka da vodostaj padne, u tijeku je čišćenje Potoka što je organizirala Građanska inicijativa „Naš Potok“.
Kako je rekao Toni Erdfeld iz Građanske inicijative „Naš Potok“ građani i volonteri okupili su se s namjerom da u subotu 9. veljače uklone što veće količine plastičnog otpada. "Dio je već saniralo komunalno poduzeće koje stalno odvozi otpad, a mi danas namjeravamo ukloniti ostatak", kaže. Iako nije siguran da će to biti moguće u jednom danu, opkupljeni daju sve od sebe. Kako je Erdfeld rekao u Potok se i dalje slijeva bijeli mulj iz obližnjeg odlagališta građevinskog otpada Lakota.