U rovinjske vrtiće Grad Rovinj kontinuirano ulaže; u uređenje postojećih i u izgradnju novih. U posljednjih nekoliko godina izvele su se značajne investicije, proširen je i obnovljen vrtić na Lamanovi, nabavilo se dva vozila, novu opremu i namještaj te su izvedeni značajni radovi uređenja prostorija.
Tijekom zadnjih pet godina Grad je investirao 15 milijuna kuna za sve navedene investicije, a mjesečno izdvaja 2.178 kuna po djetetu za troškove boravka u dječjim vrtićima dok roditelji plaćaju 600 kuna za dijete u jaslicama odnosno 550 kuna za dijete u vrtićkoj grupi. Ujedno, prema gradskoj Odluci o socijalnoj skrbi u gradskom proračunu osigurane su slijedeće godišnje subvencije:
- 25% cijene vrtića za drugo i svako naredno dijete neovisno o prihodima u obitelji/domaćinstvu,
- 50% cijene vrtića za obitelji koje ostvaruju prihode do cenzusa koji je utvrđen gradskom Odlukom o socijalnoj skrbi i
- 100% cijene vrtića za socijalno ugrožene obitelji koje ostvaruju neko od prava temeljem Rješenja Centra za socijalnu skrb
Grad, kao osnivač, osigurava u potpunosti sve rashode predškolskog programa (zaposlenih, materijalnih troškova, usluga i drugo) dok se iz participacije roditelja podmiruju režijski troškovi i troškovi prehrane.
Prostori u kojima borave djeca u rovinjskim vrtićima su uređeni, opremljeni potrebnom opremom i didaktikom, obroci su kvalitetni i kontrolirani, prehrana se prilagođava djeci s posebnim prehrambenim potrebama te se omogućava integracija djece s teškoćama u razvoju koja podrazumijeva i uključivanje pomagača u grupi.
U posljednjih desetak godina Grad je, s ulaganjem značajnih sredstava u predškolsku infrastrukturu, stvorio uvjete za otvaranje deset novih odgojnih skupina. Od toga dvije jasličke skupine u Talijanskom dječjem vrtiću Naridola te osam skupina u Dječjem vrtiću Neven.
Razvoj mreže predškolskog odgoja planira se na bazi praćenja broja rođene djece tijekom godine i samih potreba roditelja koje se iz godine u godinu mijenjaju. Broj novorođene djece na području Rovinja ne odstupa značajno već se potrebe za kapacitetima pojavljuju zbog većih potreba roditelja posebice kada su u pitanju djeca jasličke dobi.
U 2019. godini planiraju se daljnja ulaganje za koja su u gradskom proračuna osigurana sredstva u iznosu od 12 milijuna kuna. U planu je energetska obnova zgrade vrtića Neven s ciljem poboljšanja tehničkih uvjeta zgrade, učinkovitim sustavom grijanja i energetski prihvatljivim energentima.
U planu je i nabava opreme za potrebe kuhinje i praonice talijanskog vrtića Naridola te zamjena igračaka i sprava na pojedinim zelenim površinama, odnosno dvorištima vrtića Neven sukladno planu održavanja dječjih igrališta i Programu rada Gradonačelnika.
Uskoro kreću u izgradnju novog vrtića u Rovinjskom Selu, vrijednog više od 9 milijuna kuna za koje je Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku odobrilo sufinanciranje troškova u iznosu od 1.000.000,00 kuna.
Izgradnja područnog vrtića u Rovinjskom Selu podrazumijeva objekt za dvije vrtićke jedinice i jednu jasličku, s distribucijskom kuhinjom i dvoranom za više namjena. Planiranim zahvatom izgradit će se nova građevina područnog vrtića u Rovinjskom Selu predškolske ustanove Neven.
U lipnju 2018. godine Grad Rovinj objavio je Natječaj za izgradnju područnog vrtića Rovinjsko Selo, međutim još uvijek je u tijeku žalbeni postupak pred Državnom komisijom za kontrolu postupka javne nabave. Nakon okončanja postupka od strane države krenut će se u realizaciju ovog važnog projekta za Rovinjsko Selo ali i za razvoj mreže predškolskog odgoja na području grada. Time će se stvoriti mogućnost prihvata jedne nove skupine za djecu jasličke dobi što dosad u tom naselju nije bio slučaj te dvije vrtićke skupine djece.
„Vjerujemo da će i objekt u Rovinjskom Selu pridonijeti većoj dostupnosti dječjih vrtića koja su odavno prestala biti tek puko čuvanje. Uz brigu za dijete i zadovoljenje njegovih osnovnih bioloških potreba, dječji vrtić mora biti okruženje koje će poticati njegov fizički, emocionalni i socijalni razvoj.“ – istaknuo je gradonačelnik Paliaga.