Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva objavilo preporuke za maslinare i vinogradare s područja Istarske županije.
"Obavještavamo maslinare s područja Istre da na prognoznim punktovima bilježimo let maslinine muhe (Bactrocera oleae) srednjeg do pojačanog intenziteta ovisno o lokalitetu.
Stoga upućujemo maslinare da i dalje postupaju po zadnjoj preporuci -postavljanje u maslinik gotovih lovki za metodu masovnog ulova, upotreba kaolina.
Isto tako upućujemo maslinare na pregled maslinika, pregled žutih ploča postavljenih u masliniku te pregled plodova. Situacija nije ista u svakom masliniku. U slučaju da je utvrđeno 2 muhe na žutoj ploči tjedno te 10 % zaraženih plodova potrebno je provesti zaštitu cijelog nasada.
Svi registrirani pripravci nalaze se na web adresi http://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/ . Maslinare također upozoravamo da se u zaštiti maslina smiju koristiti samo registrirana sredstva za zaštitu bilja (SZB)".
Obavijest vinogradarima
Preporučuje se vinogradarima da i dalje provode zaštitu svojih nasada usmjerenu protiv uzročnika pepelnice ( Erysiphe necator) , peronospore (Plasmopara viticola) te sive plijesni ( Botritys cinerea) . Izbor pripravaka kao u zadnjoj preporuci ili na http://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/ .
Potrebno je voditi računa o razmacima tretiranja te o zadnje provedenoj zaštiti ( potrebno je izmjenjivati fungicide iz različitih skupina da ne dođe do rezistentnosti).
Na žutim ljepljivim pločama bilježimo pojavu američkog cvrčka ( Scaphoideus titanus ), odrasli oblik. Posjednici vinograda koji su u svojim nasadima, na žutim ljepljivim pločama uočili istog, u narednom periodu trebaju obaviti i treće tretiranje.
Za tu namjenu u Hrvatskoj su registrirani sljedeći pripravci: Sumialfa 5 FL, Decis 2,5 EC, Cytrin Max, Krisant EC, Abanto, Pyregard, Asset five, Sivanto prime, Direkt green, Mavrik FLO, Flipper, Pirecris, Cypgold , Neemik Ten ili Evure.
Radi zaštite pčela tretiranje obavljati kad pčele ne lete (večernji sati), a prije toga potrebno pokositi cvjetni porast! Vinogradare također upozoravamo da se u zaštiti vinograda smiju koristiti samo registrirana sredstva za zaštitu bilja (SZB).
Nakon tretiranja obavezno popuniti evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja! Preparate koristiti prema uputama proizvođača!
Izvor: savjetodavna.hr
Foto: Zvjezdan Strahinja, arhiva IstraIN-a