Cijene kvadrata odavno su otišle u nebo, mladi se od svojih roditelja više ne sele mladi, a problem stanovanja nije novost, kako u Hrvatskoj tako i ostatku Europe. Vladajući rade na strategiji priuštivog stanovanja, sve se češće spominje i porez na nekretnine, a provjerili smo što kažu premijer, ekonomski stručnjak, ali i agentica za prodaju nekretnina.
Kako cijene kvadrata učiniti povoljnijima? Goruće je to pitanje koje iz dana u dan muči brojne građane. To je jedan od ključnih ciljeva, tvrdi premijer Andrej Plenković, uz rast životnog standarda.
"Potpredsjednik Vlade Branko Bačić i širok tim suradnika priprema strategiju stambene politike", pojašnjava: "U okviru te strategije razmotrit će se i ova pitanja koja se sad već nazivaju kao da je porez na nekretnine, ali mi imamo niz poreza koji se tiču imovine građana. Neki su lokalni, primjerice porez na kuće za odmor i tako dalje sve to već u nekoj drugoj formi između ostaloga postoji, ali cilj je naravno da dođe do obuzdavanja cijena kvadrata stanova ili kuća koji su prilično visoki."
"Jer priuštivost stanovanja treba biti realna, a ne neostvariva", dodaje premijer. Da je porez na nekretnine trebalo uvesti puno ranije, smatra ekonomski analitičar Damir Novotny.
Za Media servis je rekao da nije bilo političke volje jer su kuće i stanovi za mnoge građane - oblik štednje. "Tu vidimo stvarno veliki zamrznuti kapital u stanovima i stambenim jedinicima koje se jednostavno slabo koriste. Tako da je taj porezni oblik nužno uvesti.
Ja zagovaram taj porezni oblik već godinama. (...) To se mora dogoditi zbog stabilnih izvora prihoda lokalne samouprave, ali, puno važnije, zbog stabiliziranja cijena na tržištu nekretnina."
A prema podacima HEP-a imamo najmanje 400 tisuća praznih stanova. Da, dobro ste čuli, iako je prema nekim izvorima ta brojka još i veća. U tim stanovima u 2022. nije potrošen niti jedan kilovat električne energije.
Različiti oblici oporezivanja?
Voditeljica tima za prodaju nekretnina Klara Kregar za Media servis kaže da uvođenje poreza na nekretnine ima dobre i loše strane. "Od nekih pozitivnih strana bi istaknula pravedniju raspodjelu poreznog tereta, povećanje prihoda lokalnih samouprava i svakako poticanje racionalnijeg korištenja nekretnina. Naravno tu sad dolazimo i do nekih negativnih strana u principu koje će se očitovati u eventualnim financijskim opterećenjima za vlasnike nekretnina osobito za one koji imaju niža primanja."
No, da bismo to mogli kvalitetno implementirati trebamo imati dobru evidenciju nekretnina. Spomenuti porez na nekretnine mogao bi iznositi od 100 do 250 eura.
"Ja smatram da bi nekako ta regulacija uz ovu predloženu mjeru trebala biti još kombinirana s drugim mjerama poput recimo uvođenja progresivnog poreza gdje bi vlasnici više nekretnina ili nekretnina više vrijednosti plaćali porez proporcionalno tome.
Također, povećanje poreza na prazne nekretnine, znači neka bude različita stopa oporezivanja ako je nekretnina prazna godinu dana ili pet, i naravno tu eventualno neke subvencije za renovaciju, porezne olakšice za možda najam stanova."
Mogućnost je i da se nekretnine različito oporezuju ovisno o tome ima li netko više stambenih jedinica ili samo jednu. S time se slaže i agentica za prodaju nekretnina koja ističe da je trenutni porez na kupnju nekretnine tri posto od ukupne vrijednosti.
"Ako želimo zapravo promicati tu stambenu politiku bilo bi poželjno da se pruži taj neki vid podrške pa možda da taj porez bude ili ukinut ili smanjen jer bi financijsko opterećenje mladim ljudima onda bilo znatno manje."
Kada bi se dio tih nekorištenih stanova našao na tržištu, bi li to utjecalo na cijene?
"Mislim da bi s obzirom da većina ljudi u Hrvatskoj svoje ušteđevine ima u nekretninama. Ako bi im te nekretnine postale financijsko opterećenje, možda nemaju način kako da to plate, onda bi svakako se oni odlučili ili na prodaju ili na najam.
Kada bi na tržište došla ta količina stanova to bi svakako dugoročno dovelo do stabilizacije tržišta i korekcije ove fluktuacije cijena."
Stoga se nadajmo da će cijene kvadrata u budućnosti postati barem malo povoljnije.