Uspješan put povlačenja bespovratnih sredstava sufinanciranja u području energetsko-klimatski održivog razvoja, Grad Poreč-Parenzo nastavlja kroz novi EU projekt pod nazivom ''SPARKLE – Sustainable Planning And Resilience: Knowledge Learning Environment''. Njihovo priopćenje prenosimo u nastavku.
"Projektu ukupne vrijednosti 1.782.452,01 €, u sklopu LIFE CET (Clean Energy Transition – Prijelaz na čistu energiju) programa Europske unije, odobreno je sufinanciranje. Vodeći partner je međunarodno udruženje Energy Cities, a uz Grad Poreč-Parenzo, na projektu sudjeluje još 12 partnera.
Budžet Grada Poreča – Parenzo u sklopu projekta iznosi 72.578,10 €, uz stopu sufinanciranja od 95%, dok planirano trajanje projekta iznosi 42 mjeseca.
Uz sve izraženije i učestalije toplinske valove, šumske požare, suše, poplave i topljenje ledenjaka, klimatski alarm nikada nije bio očitiji. Kada svemu tome pribrojimo i tekuću energetsku krizu, izrada i provedba planova prijelaza na čistu energiju (CET) hitnija je nego ikada.
Upravo iz tog razloga, cilj projektnog prijedloga je razvoj novog inovativnog središta za učenje koje će, kroz ukupno pet tematskih cjelina, podržati jedinice lokalne samouprave u razvoju i provedbi njihovih Planova prijelaza na čistu energiju, te razviti niz inovativnih rješenja koja će omogućiti integrirano CET (Clean Energy Transition - Prijelaz na čistu energiju) planiranje na lokalnoj i regionalnoj razini. Istovremeno, kroz projekt će se provesti i čitav niz aktivnosti usmjerenih na aktivnosti edukacije i osnaživanje građana, te ostalih ključnih dionika.
Temeljem dosadašnjih uspješnih rezultata i dobre prakse, Grad Poreč-Parenzo odabran je kao pilot područje vezano uz tematsku cjelinu koja će se baviti vezom između energetskih zajednica, građanske energije te njihove uloge u generiranju lokalno proizvedene energije iz obnovljivih izvora.
„Ambicije Europske unije po pitanju postizanja klimatske neutralnosti i prilagodbe klimatskim promjenama izraženije su no ikada i još jednom jedinice lokalne samouprave, prepoznate su kao nositelji navedenih aktivnosti. No, i više je no očito da jedinice lokalne samouprave nisu u mogućnosti same postići zadane klimatske ciljeve. Energetska tranzicija, kao i prilagodba klimatskim promjenama velikim se dijelom događa na lokalnoj razini, odnosno na ''kućnom pragu''.
Upravo iz tog razloga, edukacija i osnaživanje građana za preuzimanje aktivne uloge, kako na energetskom tržištu, tako i u provedbi mjera prilagodbe klimatskim promjenama te osiguravanje pravedne i uključive energetske tranzicije, neovisno o socijalnom, financijskom ili nekom drugom statusu pojedinca, od presudnog je značaja i upravo ovom tematikom će se baviti projekt SPARKLE.“ rekla je Gordana Lalić, direktorica gradskog poduzeća Parentium d.o.o., a koje ima ulogu koordinatora u provedbi ovog projekta.
Tristotinjak građana do sada je koristilo besplatne usluge porečkog Sunčanog ureda
„Besplatne usluge Sunčanog ureda Grada Poreča do sad je već koristilo tristotinjak građana. Tijekom razgovora s njima, mnogi su mi skrenuli pozornost na činjenicu koliko su zadovoljni što naš grad ima Sunčani ured i kada je u pitanju realizacija vlastite sunčane elektrane, koliko im je korištenje usluga našeg Sunčanog ureda olakšalo put do iste.
Upravo iz tog razloga, kroz ovaj projekt osigurali smo sredstva koja nam omogućuju nastavak rada Sunčanog ureda, te otvaranje novih područja edukacije i savjetovanje, koja se tiču, konkretno, energetskih zajednica građana. Iskustvo nas uči i istovremeno naglašava važnosti kvalitetnog promišljanja i planiranja daljnjeg razvoja grada. Ovo je upravo jedan od vrlo važnih koraka u tom smjeru.“, poručio je gradonačelnik Loris Peršurić.
Projekt SPARKLE, financiran je sredstvima Europske unije, u sklopu programa ''LIFE - Prijelaz na čistu energiju'' (Ugovor o dodjeli sredstava broj 101167580 — LIFE23-CET-SPARKLE), a Grad Poreč-Parenzo ga provodi pod vodstvom međunarodnog udruženja Energy Cities.